Değer Kaybını Sigorta Karşılar mı?

Araç değer kaybı talep edecek kişilerin aklındaki en önemli sorulardan biri de araç değer kaybını sigorta firmasından talep edip edemeyeceğidir. Gerçekten de değer kaybı da maddi hasar gibi karşılanan bir zarar kalemidir.

Araç Değer Kaybını Sigorta Karşılar mı?

Trafik kazalarında oluşan hasarın karşılanması konusu pek çok kişi için bilinmez bir husustur. Ancak bu konunun cevabı düşünüldüğü kadar zor değildir. Zorunlu trafik sigortasının amacı sigorta edilen aracın üçüncü şahıslara vereceği zararın karşılanmasını sağlamaktır. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası sigorta edilen aracın hasarını değil bu aracın sebep olduğu karşı tarafın zararını ödemek için yapılır.

Araç değer kaybı da sigortalı aracın sebep olduğu zarar kalemlerinden biri olduğu için bu zararı da zorunlu trafik sigortası karşılamakla yükümlüdür. Zorunlu trafik sigortasının karşılamakla yükümlü olduğu miktar aracın sigorta poliçesinde gösterilen poliçe teminatının %15 ile sınırlı idi. Ancak yasal düzenleme Danıştay tarafından iptal edildiği için bu limit şu anda uygulanmamaktadır.

Sigorta firmaları toplam poliçe limiti dahilinde hasarın giderilmesi için yapılan giderlerden kalan bakiye teminat limitinde değer kaybını da ödeyeceğini ifade etmek isteriz.

Araç değer kaybınızın uzman kişiler tarafından tahsilini sağlamak için bizimle iletişime geçin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
WhatsApp WhatsApp Soru Sor