Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Değer Kaybı Kriterleri

Hasar Tespiti

Hasar tespiti yapılacak aracın kaza dolayısıyla oluşan hasarın tespiti bu aşamada yapılır.

Hasar tespitinin yapılması sırasında dikkat edilen hususlar; aracın onarılması gereken kaporta aksamının hangi parçalar olduğuna bakılır. Kaporta aksamı dışında kalan parçalar hasar tespitinde dikkate alınmaz.


  • Kaç Kaporta Aksamı Değişecek?
  • Kaç Kaporta Aksamı Onarılacak.
  • Kaç Kaporta Aksamı Boyanacak
Hasar Geçmişi

Değer kaybı tespiti yapılırken aracın hasar geçmişine bakılır.

Uzman eksperler ellerindeki lisans dolayısıyla kendilerine verilmiş olan şifreler ile aracın kaza öncesi hasar geçmişine erişebilirler. Bu sayede aracın değer kaybı raporuna esas olan ekspertiz incelemesi sırasında geçmişte aldığı hasarlar ve onarım gören parçaların hangileri olduğu tespit edilir. Böylece daha önce hasarlanmış ve onarılmış parçalar için yeniden değer kaybı hesabına gidilmez.

İşlem Gören Parça Tespiti

Araç değer kaybı ekspertizi araç başında yapılmaz.

Trafik kazası sonrasında araçta meydana gelen değer kaybının tespiti için yapılan araç değer kaybı ekspertizi araç incelenmeden yapılır. Uzman eksperler aracın hasar dosyası içeriğinin tamamını temin ederek araç üzerinde değişen onarılan ve boyanan parçaları tespit ederek rapor hazırlar.

Mekanik aksam ve vidalı parçaların durumu

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi mekanik parçalarda meydana gelen hasarlar ve vidalı parçaların değiştirilmesi sonrasında oluşan yeni durum araç değer kaybına etki etmemektedir. Bu nedenle mekanik hasar ve vidalı parça değişimi dolayısıyla değer kaybı hesaplaması yapılmız.


 

Değer Kaybı Hesaplaması


Ayrıntılı bir değer kaybı hesaplaması yapılmasını istiyorsanız aşağıdaki linkten ulaşacağız formu doldurarak bize göndermenizi rica ederiz.

Hemen Ara
WhatsApp WhatsApp Soru Sor