Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Değer Kaybı Kimden Alınır?

Araç Değer Kaybını Kim öder sorusuna verilecek cevap aslında oldukça kısadır. Araç değer kaybını zarara neden olan aracın sürücüsü, aracın sahibi ve bunları sigorta eden sigorta firması sigorta poliçesindeki limit dahilinde öder. Araç değer kaybının talep edileceği sigorta firmasının limiti her yıl yasal düzenleme ile artırılır. Bu nedenle kazanın gerçekleştiği tarihteki limit dahilinde ödeme gerçekleştirilir. Yıllık limitler sigorta poliçelerinde gösterilir.

Araç Değer Kaybını Kimler Ne Kadar Öder?

Araç değer kaybı talep edebilmek için kazanın oluşumunda %100 kusurlu olunmaması gerekir. Daha açık ifade etmek gerekirse; aracınız ile kaza yaptığınızda tüm kusur sizde ise değer kaybı talep edemezsiniz. Eğer kısmi kusurlu iseniz kusurlu olmadığınız oranda değer kaybı talep edebilirsiniz. Örneğin %50 kusurlu %50 kusursuz iseniz, değer kaybınızın da %50 sini talep edebilirsiniz.

Hiç kimse kendi kusurundan ötürü oluşan değer kaybını karşı taraftan talep etme hakkına sahip olamaz. Kasko sigortaları değer kaybını karşılamaz. Bu nedenle değer kaybı talepli olarak kasko sigorta firmalarına başvurulmaz. Ne var ki kasko poliçenizde değer kaybı klozu var ise bu defa değer kaybı talebinde bulunmanız mümkün olabilir.

Değer kaybınızın tamamını alabilmek için %100 kusursuz olmanız gerekir.

Sigorta firmalarının Değer Kaybı Sorumluluk Miktarı Nedir?

Sigorta firmaları tarafından teminat altına alınan zarar miktarı yasal düzenleme ile her yıl yeniden belirlenmektedir. Sigorta firmaları tarafından bu limit dahilinde hem aracın onarımını gerçekleştirir hem de değer kaybını karşılar. Değer kaybı dahil olmak üzere sigorta firması toplam limit dahilinde ödeme yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
WhatsApp WhatsApp Soru Sor