Araç Değer Kaybı Yaş Sınırı

Araç değer kaybı talep edebilmek için hasar gören aracın değer kaybına uğradığı tarihte 10 yaşını aşmamış olması gerekir. Bu kriter değer kaybı hesaplanmasında önemli bir yer tutmaktadır.

Araç Değer Kaybı Yaş Sınırı Nedir?

Trafik kazası dolayısıyla onarılan araçların ikinci el piyasa değerinde düşüş olacağında şüphe yoktur. Ancak bazı durumlarda araç değer kaybı hesaplanması mümkün olmamaktadır. Trafik kazası ile zarara uğrayan kişilerin araç değer kaybını gidermek için aranan şartlardan biri de aracın yaşıdır. Trafik kazasında hasar alan aracın trafik kazasının gerçekleştiği tarihte 10 yaşını geçmemiş olması gerekir.

Bir araç satın alındığı günden itibaren geçen yıllar onun değerinde bir düşüşe neden olur

Aracın geçen yıllar içinde uğradığı bu değer düşüşü 10 yıl içinde en yüksek seviyeye ulaşır. Böylece kazaya uğrayan araç 10 yaşında ise değer kaybı hesaplanamaz hale gelir. Araç değer kaybınızın uzman kişiler tarafından tahsilini sağlamak için bizimle iletişime geçin.

2 Comments

  1. hasan koşan dedi ki:

    Merhaba, benim arabam 10 yaşının üzerinde ancak kilometresi çok düşük şu anda 58.000 kilometrede. geçen gün araba çarptılar. bu yaş sınırından dolayı değer kaybı çıkmaz diyorlar. Ama benim arabamın hem kilometresi düşük hem de hiç kazası yoktu. benim değer kaybım ne olacak.

  2. admin dedi ki:

    Sayın Hasan bey,
    Araç değer kaybının hesaplanması için kullanılan formülde açık düzenleme aracın 10 yaşını aşması halinde değer kaybı belirleyememektedir. Bu nedenle sigorta firmalarından bu konuda talepte bulunmanız halinde karşılık bulamayabilirsiniz. Ancak aracınızda değer kaybına neden olan kişi aleyhine açacağınız bir davada sigorta firmasını davalı olarak göstermez iseniz Borçlar Kanunu hükümlerine göre zararınız hesaplanabilir. Ancak bu konuda ortaya çıkmış bir yargı kararı henüz bulunmamaktadır. İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
WhatsApp WhatsApp Soru Sor