Araç Değer Kaybı Şartları

Araç Değer Kaybı Şartları

Aşırı hız, alkollü araç kullanma, dikkatsiz araç kullanma nedeniyle ortaya çıkan trafik kazaları özellikle Avrupa ülkelerine nazaran ülkemizde daha fazla sayılarda gerçekleşmektedir. Trafik kazalarını önleyecek önlemlerin alınması konusunda da pek başarılı olduğumuzu söylemek pek mümkün değil.

Trafik kazalarını önlemek konusunda çalışması beklenen yetkili makamlar da bu konuda çok başarılı çalışmalar sergilemiyorlar.

Trafik kazaları sonucunda oluşan maddi ve manevi zararların karşılanması konusunda neyse ki zorunlu trafik sigortaları gereken işlevi sağlamaya başlamıştır. Ancak ne yazık ki son zamanlarda yapılan bir takım yasal düzenlemeler ile bu işlevde de aksaklıklar oluşmaya başlamıştır. Böylece sigorta firmalarının insafına terk edilen mağdurların sayısı artmaya başlamıştır.

Araç değer kaybı da sigorta şirketlerinin ödemekten kaçınmaya çalıştıkları ve zarara uğrayan mağdurların sigorta firmalarının insafına terk edildikleri konu halini almıştır.

Değer Kaybı Şartları Oluşmamıştır.

Sigorta şirketlerine yapılan araç değer kaybı başvuruları ne yazık ki şartların oluşmadığından bahisle reddedilmektedir. Bu şekilde reddedilen başvuruların haklı olarak reddedilip edilmeği ise büyük bir soru işareti oluşturmaktadır.

Araç Değer Kaybı Hangi Şartlarda Oluşur?

Trafik kazasından hemen sonra kazaya karışan kişilerin birlikte maddi hasarlı trafik kazası tutanağı tuttuğu ve bu tutanak ile sigortaya başvurdukları görülmektedir. Bu uygulama kolaylık açısından büyük rahatlık sağlamıştır. Bu şekilde gelişen yasal düzenlemeler kişiler için pozitif manada gelişme sağlanırken sigorta firmalarının sorumlu oldukları miktarlar ve konular hakkında yeterli bilgilendirme sağlanmamıştır.

  • Araç değer kaybını talep edebilmeniz için karıştığınız kazada %100 haksız olmamanız gerekmektedir.
  • Aynı şekilde karıştığınız kaza dolayısıyla uğradığınız zararın üzerinden 2 yıllık zamanaşımı süresinin dolmamış olması gerekir.
  • Araç değer kaybını karşı tarafın sigortasından almak istiyorsanız karşı tarafın sigortasının olması gerekir. Karşı tarafın sigortasının olmadığı durumlarda araç değer kaybı tazminatını kazayı yapan karşı tarafın sürücüsü ve araç sahibi ödemekle sorumlu olacaktır.
  • Araç değer kaybının oluşması için aracın aynı yerden daha önce hasar olmamış olması da aranmaktadır.
  • Ayrıca yönetmelik gereğince aracın yaşının 10 u geçmemiş olması da gerekmektedir.
  • Son olarak kaza anı itibariyle aracın 165.000 km yi aşmış olması da değer kaybı talep etmeye engel teşkil etmektedir.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Trafik kazası sonucunda ortaya çıkan hasar giderilmekle aracın kazadan önceki haline geri döndüğünü kabul etmek mümkün olmamaktadır. Aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüş araç değer kaybı olarak kabul edilmektedir. Araç değer kaybının varlığı için sadece aracın kazaya karışmış olması ve onarılmış olması yeterli değildir. Yukarıda da izah ettiğimiz gibi araç değer kaybı şartlarının oluşup oluşmadığı da önem arz etmektedir.

Trafik kazası ile hasarlanan aracın değer kaybına uğradığını kabul etmek için temel olarak aracın kaporta aksamında meydana gelen hasarlar kabul edilmektedir. Mekanik aksamda ve plastik aksamda meydana gelen hasarlar onarılsa veya değiştirilse bile bu hasarların değer kaybına neden olmadığı kabul edilmektedir.

Özetle ikinci el piyasasında değer kaybından bahsedebilmek için genellikle aracın daha önce hiç hasar görmemiş olması ve onarılan parçaların ilk defa böyle bir hasarla karşılaşmış olması gerekir.

Comments are closed.

Hemen Ara
WhatsApp WhatsApp Soru Sor