Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı trafik kazasına karışan aracın tamir sonrası ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder.

Trafik kazaları sonrasında araçlar onarılır. Bu onarımlar aracın eski hale gelmesini sağlar. Ancak hiçbir zaman araç fabrikadan çıktığı ilk günkü gibi olmaz. Orjinalliğini yitirir. Orjinalliğini yitirmiş bir araç ile daha önce hiç kazaya karışmamış orjinal bir aracın ikinci el piyasasındaki değeri arasında fark olur.


Kaza Geçmişi Değer kaybı talep edilecek aracın geçmişinde hasar kaydı olmamalı
Aracın Yaşı Kaza tarihi itibariyle araç 10 yaşını geçmemiş olmalı
Aracın Km'si Kaza anında aracın km'si 165.000 km yi aşmamış olması gerekir.
Kusur Değer kaybı isteyecek kişi %100 kusurlu olmaması gerekir

Mekanik Parçaların Onarımı ve Değer Kaybı

Trafik kazası sonrasında onarılan vidalı parçaların değişimi ve mekanik hasarların giderilmesi değer kaybına neden olmaz. Araç değer kaybının hesaplanmasında bu nedenle sadece metal kaporta aksamlarında yapılan onarımlar ve değişimler değer kaybının hesaplanmasında dikkate alınır.

Yasal düzenlemenin bu şekilde olması araçlarda tampon hasarları ve tampon değişimleri de değer kaybına esas olmamaktadır.

Vidalı Parçalar

Mekanik Onarım

Mekanik Onarım Hakkında Geçmişteki Durum

Araç değer kaybının tahsil edilmeye başlanığı ilk yıllarda Yargıtay'ın içtihatları aracın reel piyasa değerindeki kaybın tazmin edilmesi yönünde iken daha sonra yapılan yasal düzenleme ile sadece kaporta aksamında meydana gelen hasarlar değer kaybına esas alınmaya başladı. Böylece araçlarda meydana gelen hasar eğer sadece mekanik hasar olarak gerçekleşmiş ise değer kaybı yoktur şeklinde bir kabul ile hareket edilmeye başlandı. Bu düzenleme yerinde olmamakla birlikte şu an geçerli düzenleme bu şekildedir.

Diğer Parçalar ve Değer Kaybı

Trafik kazası sırasında aracın fabrika orjinalinde bulunmayan ancak araç sahibi tarafından araca eklenmiş olan parçaların hasarlanmasının değer kaybına etkisi şöyle ifade edilebilir.

Aracın orjinalinde bulunmayan bir spoyler, ya da rüzgar kanatları gibi parçalarda meydana gelen hasarlar değer kaybı hesaplamasında dikkate alınmaz. Keza bu parçaların onarım bedelleri de sigorta kapsamında değildir. Ancak bu parçaların hasarlanması halinde ortaya çıkan zarar zarara sebep olan kişi veya aracın sahibinden talep edilebilir.


Değer Kaybı Hesaplaması


Ayrıntılı bir değer kaybı hesaplaması yapılmasını istiyorsanız aşağıdaki linkten ulaşacağız formu doldurarak bize göndermenizi rica ederiz.

Hemen Ara
WhatsApp WhatsApp Soru Sor