Araç Değer Kaybı Davası

Değer Kaybı Davası Öncesinde Yapılması Gerekenler

Araç değer kaybının oluşmasından sonra bu zararın talep edilebilmesi için gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler yapılmadan değer kaybı davası açılması sonuç vermeyebilir. Araç değer kaybı davası açılmadan önce mutlaka kazaya ilişkin tüm belgelerin toplanmasında yarar vardır. Bu belgeler davada delil olarak dayanılacak belgeler olup değer kaybı davasında dosyaya delil olarak sunulması gerekecektir.

Araba Değer Kaybı Davası Öncesinde Toplanması Gereken Belgeler

Araba değer kaybı davası açmadan önce;

 • Trafik kazası tutanağı
 • Ekspertiz raporu
 • Onarım faturaları
 • Kaza mahalli fotoğrafları
 • Onarım aşamalarının fotoğrafları
 • Ruhsat fotokopileri
 • Ehliyet Fotokopileri
 • Sigorta poliçeleri ya da poliçe numaraları

Araçta Değer Kaybı Davası kime açılmalıdır

Araçta değer kaybı davası kazaya neden olan ve kazada kusurlu çıkan sürücünün aleyhine açılır. Bu nedenle bu sürücünün kimlik bilgilerinin ve adres bilgilerinin bulunması gerekir. Bu bilgiler çoğu zaman trafik kazası tutanağına yazılır. Kusurlu sürücünün T.C. kimlik numarasının bilinmesi de açılacak davada bu kişinin adresinin tespitine kolaylık sağlayacaktır. Aynı şekilde araçta değer kaybı davası kusurlu aracın sahibine karşı da açılabilir. Bu bilgilere kaza sonrasında alınan ruhsat fotokopilerinden ulaşılabilir. Bu bilgilere ulaşıldığında bu kişiye karşı dava açılabilir. Son olarak ifade etmek gerekir ki bu dava aynı zamanda kazada kusurlu aracın zorunlu trafik sigortasını yapan firmaya da açılabilir.

Hasar Değer Kaybı Davası Açmadan Önce Sigortaya Başvuru Şartı

Hasar değer kaybı davası yukarıda da ifade ettiğimiz gibi araç sürücüsüne, araç sahibine ve aracın sigortasına karşı açılabilmektedir. Ancak davanın açılmasında önemli bir husus vardır.
Sigorta şirketlerine karşı dava açılmazdan önce sigorta şirketine yazılı olarak başvuru şartı aranmaktadır. Sigorta şirketlerine yazılı başvuru yapılması dava şartı olup bu şart yerine getirilmeden dava açılması halinde davanın reddine neden olabilir.

Araç Değer Kaybı Davası Dilekçesi

Araç değer kaybı dava dilekçesi temel olarak diğer dava dilekçelerinde olması gereken şartları taşıması gereken dilekçelerdir. Araç değer kaybı dava dilekçesinde davacının adı soyadı T.C. kimlik numarası ve adresinin bulunması dava şartıdır. Öte yandan aynı dilekçede davalı ya da davalıların adı soyadı ve adresinin bulunması gerekir. Dava dilekçesi içeriğinde olayın oluş biçimi basitçe anlatılır. Aynı metin içinde aracın hasarlanan parçalarının hangileri olduğu hangi onarımların yapıldığı izah edilir. Aynı şekilde dava dilekçesi içerisinde onarım nedeniyle oluşan değer kaybı miktarının ne olduğuna ilişkin bilgiler de bulunur. Son olarak dilekçenin sonuç kısmında dava ile istenen tazminat miktarı belirtilir. Belirtilen bu tazminat miktarı daha sonra ıslah ile artırılabilmesi için fazlaya ilişkin hakların saklı tutulmuş olması gerekir.

Araç Değer Kaybı Dava Dilekçesi

Araç değer kaybı dava dilekçesi arayan kişilerin internetten bulacakları format metinler ile dava açması onların bu davalardan bekledikleri yararı elde etmelerine engel olabilir. Bu nedenle tavsiyemiz araç değer kaybı dava dilekçesi diye internetten bulduğunuz dilekçelere güvenerek dava açmamanızdır.

Değer Kaybı Davaları

Değer kaybı davaları temel olarak iki mahkemede görülür. Değer kaybı davası sadece zarara sebep olan araç sahibine ve aracın sürücüsüne açılacaksa görevli mahkemeler asliye hukuk mahkemeleridir. Eğer dava aynı zamanda sigorta şirketine de açılacaksa görevli mahkeme asliye ticaret mahkemeleri olacaktır.

Araç Değer Kaybı Yargıtay Kararı

Araç değer kaybı davalarının ilk açıldığı günden bu yana genel olarak Yargıtay kararları araç değer kayıplarının hak sahiplerine ödenmesi yönünde olmuştur.

1 Comment

 1. Atilla Kaya dedi ki:

  Merhaba, ben bundan 2 yıl önce bir trafik kazasına karışmıştım. Kusur bendeydi. Şimdi bana araç değer kaybı davası açmışlar. Bu davada benim bu değer kaybını ödeme zorunluluğum var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
WhatsApp WhatsApp Soru Sor